Wojna balonowa
Komentarze: 5
Nikt dokładnie nie wie, od czego się to wszystko zaczęło. Nie sposób dopatrzyć się pierwszych symptomów, zdradzających rozwój owego dziwacznego i niebezpiecznego zjawiska. Jak się wydaje zaczęło się z niczego i, jak się to mówi, gruchnęło niby piorun z jasnego nieba, ni z gruszki ni z pietruszki, bez specjalnych powodów i uzasadnień. Od razu ukazując się wszystkim w stanie swego pełnego rozkwitu. Istnieje teoria, że zostało przywleczone z zamorskich krajów lub z Dalekiego Wschodu, ale nie ma na to jednoznacznych dowodów. Z kolei według innych źródeł, tak samo niepotwierdzonych, bałamutnych i krótko mówiąc całkowicie niepoważnych, wirus całej epidemii, jak zwykło się określać, to co nastąpiło, wytworzony został w tajnych amerykańskich laboratoriach, dla celów wojny biologicznej i potajemnie puszczony w świat, za żelazną kurtynę. Jeżeli jest to prawda (w co osobiście wątpię) oznacza to, że sami twórcy owego śmiercionośnego bakcyla nie docenili jego przebiegłości i niebezpieczeństwa, jakie rodzi, bowiem choroba błyskawicznie opanowała prawie cały cywilizowany świat, z wyjątkiem paru mniejszych krajów Ameryki Łacińskiej. Nie pomogła ścisła kwarantanna, wojskowe operacje zmierzające do powstrzymania epidemii okazały się nieskuteczne, naukowcy wszystkich kontynentów bez powodzenia poszukiwali szczepionki. Dalsze losy całej ludzkości stanęły pod wielkim znakiem zapytania.
?
By nie utrzymywać na siłę nieznośnego uczucia niepewności spieszę z wyjaśnieniem, czym przejawiała się owa „choroba”, czy też „epidemia”, jak ją nazwałem, zresztą niezbyt precyzyjnie, powtarzając jedynie obiegowe określenia, jakie pojawiały się w prasie. Chodzi o balony, a konkretnie o słynną, wielokrotnie opisywaną w prasie fachowej, epidemię balonową. Balony zagrożeniem dla ludzkości? Już widzę te lekceważące machnięcia ręką, te wzruszenia ramionami i ironiczne uśmieszki. Jakże bowiem owe małe, z pozoru zupełnie nieszkodliwe gumowe zabawki mogłyby stać się śmiertelnym niebezpieczeństwem? Nieporozumienie wynika z błędnego, utrwalonego przez pokolenia wyobrażenia o balonach. Istotnie bowiem jeden, osamotniony, odizolowany od innych, balonik nie może nikomu wyrządzić jakiejkolwiek krzywdy, chyba że ktoś usiłowałby go połknąć. Wyobraźmy sobie jednak tysiąc balonów, skoncentrowanych w jednym miejscu, zorganizowanych i podporządkowanych jednej, wspólnej, krwiożerczej idei, a szybko zniknie nam z ust uśmiech pobłażania. O, tak. Jeden balon jest niegroźny, ale ich armia, tysiące, a nawet miliony balonów stanowią już siłę, której lekceważyć nie sposób. Prawdą jest bowiem to, co zwykło się przed opinią publiczną skrzętnie ukrywać, a mianowicie, że znana wszystkim dobrotliwość tych przebiegłych stworzeń jest jedynie powierzchowna, służy maskowaniu prawdziwych celów ich egzystencji. A cele te sprowadzają się do jednego: by wreszcie odkuć się na nas za wszystkie doznane z naszych rąk upokorzenia i położyć wstrętne, gumowa łapska na naszym cywilizacyjnym dorobku.
Gdy pojawiła się moda na balony i pierwsze symptomy tego, co lekarze nazywali chętnie „szałem balonowym”, również przeważały opinie lekceważące cały problem. Gdy do szpitala zaczęły masowo trafiać osoby opętane niekontrolowaną chęcią posiadania i dmuchania balonów, to lekarze pierwsi poczęli roztaczać apokaliptyczne wizje zabalonowanego świata, pogrążonego w otchłaniach balonowego szaleństwa. Niestety nikt nie chciał ich słuchać. Nie uratowały sytuacji apele znanych osobistości życia publicznego, a nawet dramatyczne kazanie Ojca Świętego, który uznał balony za dzieło Szatana. Ludzie okazali się nieczuli na wszelkie racjonalne środki perswazji. Gdy w jednym z miast południowej Francji zakazano ich sprzedaży, protesty ludności przerodziły się w regularne zamieszki. Sytuacji nie opanowało nawet wezwanie na pomoc wojska. Sprawy zaszły zbyt daleko, by ktokolwiek mógł je powstrzymać. Ludzie zgłupieli na punkcie balonów i wszelkie próby ingerencji państwa w rynek balonowy odbierali jako zamach na swą osobistą wolność i niezależność. Wielu żądało wprowadzenia zapisu o balonach do konstytucji, jak również ustawową ochronę balonów, praktycznie gwarantującą im całkowitą nietykalność. Balonowe partie polityczne notowały gwałtowny wzrost swej popularności.
Balony były wszędzie. Można powiedzieć, że chcąc nie chcąc stały się nieodłączną częścią naszego życia. Już nie tylko dzieci miały balony, ale również dorośli, kobiety, mężczyźni, starcy, wszyscy mieli balony. Tylko wyszło się na ulicę widać było nieprzebrane morze balonów. Balony były na każdym kroku. Potykano się o nie, spadały ludziom na głowy, walały się po ulicach, a nade wszystko uparcie unosiły się w powietrzu. Tradycyjny okrzyk „Mamusiu! Ja chcę balona!” zastąpiono oficjalnym i gromkim: „Balon dla każdego”. Nic dziwnego, że ilość owych gumowych szkaradztw rosła zastraszająco. Każdy chciał ich mieć jak najwięcej. Coraz większa liczba ludzi myślała już tylko o nich, skupiając na nich wszystkie swoje wysiłki, wielu prześladowały nawet podczas snu. Niejeden nieszczęśnik, opętany przemożną i niekontrolowaną chęcią posiadania i dmuchania balonów zastawiał dom, samochód, a nawet zwyczajnie szedł z torbami. Złodzieje, włamujący się do domów, wynosili wyłącznie balony, nie dotykając nawet telewizorów, biżuterii i wież stereo. Nic dziwnego, że szybko, jak grzyby po deszczu, powstawać zaczęły ligi i stowarzyszenia walki z balonami. Anty-balonowi bojówkarze, uzbrojeni w szpilki i pineski grasowali po ulicach.
Doszło do pierwszych starć. W centrum Madrytu starły się ze sobą dwie wrogo nastawione demonstracje, przeciwników i zwolenników balonów. Użyto armatek wodnych, aresztowano przeszło setkę najbardziej krewkich bojówkarzy. Trudno oprzeć się wrażeniu, że ludzie przelewali krew, balony zaś rosły w siłę. Nic nie mogło powstrzymać epidemii. Przypadki zachorowań przekroczyły dawno poziom bezpieczny z punktu widzenia elementarnych zasad ekonomii i zdrowego rozsądku. Ilość posiadanych balonów stała się wyznacznikiem społecznego statusu. Najwięksi krezusi mieli w swej kolekcji kilka tysięcy okazów, małych i dużych. By je wszystkie zmieścić musieli nierzadko przerabiać cały dom, albo rozbudowywać go lub cały przemieniać na wielką balonownię. Niektórzy próbowali pójść na skróty, trzymając na co dzień większość balonów w szafach, wypuściwszy z nich uprzednio powietrze. Gdy jednak przychodzili znajomi zaczynał się problem, bo trzeba było w krótkim czasie je wszystkie nadmuchać. Zdarzały się oszustwa. Jedna z firm wypuściła automat do dmuchania z helem zamiast powietrza. Kilka osób rwało włosy z głowy, a jedna nawet odeszła od zmysłów, kiedy to z przerażeniem obserwowała, jak jej piękne, bezcenne balony ulatują w przestworza.
Tymczasem w Brukseli rozegrano pierwsze mistrzostwa świata w balonach. 21 konkurencji przeznaczonych było wyłącznie dla fanów balonów. Były wśród nich bieg z balonem na głowie, pojedynek na balony oraz cieszący się niezwykłą popularnością skok przez balon. Niewątpliwie przemysł balonowy święcił tryumfy. Produkcja balonów notowała niesamowite stopy wzrostu. Tak, że cały zastęp podstarzałych sprzedawców balonów, którzy przez całe życie przymierali głodem, przeskoczył błyskawicznie przez wszystkie szczeble finansowej kariery. Na liście 100 najbogatszych 94 zajmowało się produkcją balonów. Wytwarzanie balonów stało się bardziej dochodowe niż handel narkotykami. Byli bowiem ludzie gotowi zapłacić każdą cenę za rzadki, albo wyjątkowo piękny okaz. Toteż o rynek balonowy rozgorzała prawdziwa wojna. Były ofiary śmiertelne. Szok spowodował wielki napływ balonów z zagranicy, jak się później okazało po cenach dumpingowych. Tak czy owak balony zawładnęły światem. Nie dało się już bez nich żyć. Były wszędzie. Spektakularnym sukcesem zakończyła się wielka ekspansja balonów w Chinach. Chińczycy oszaleli na ich punkcie. Balony sprzedawały się jak świeże bułeczki, zamówienia szły w miliardy. Nie pomogła nawet ustawa przerażonego rządu chińskiego, zakazującego posiadania balonów pod karą 10 lat więzienia. Balony zeszły do podziemia i miały się całkiem nieźle.
Rósł również wpływ balonów na światową politykę. Balony stopniowo pozapełniały swymi przedstawicielami co ważniejsze instytucje rządowe w większości krajów. Opanowane przez nie media zaczęły donosić prawie wyłącznie o problemach związanych z balonami. Chaos pogłębił się, gdy poszczególne, początkowo zintegrowane, frakcje baloniarskie poczęły bezpardonową walkę wewnątrz własnego obozu. Balony były wyjątkowo brutalne i nie znały litości. W Stanach Zjednoczonych przejęły kontrolę nad nocnymi klubami i prostytucją. Doszło do tego, że w Las Vegas, do największych kasyn przestano wpuszczać ludzi. Wstęp miały tylko balony. Co gorsza były one bardzo długo zwolnione z wszelkich podatków, co spowodowało jeszcze szybszą ich ekspansję. Na ulicach amerykańskich miast dochodziło codziennie do krwawych rozpraw pomiędzy poszczególnymi, balonowymi gangami, uzbrojonymi w broń maszynową. Sławą owiany był zwłaszcza szef chicagowskiego podziemia, budzący uzasadnioną trwogę, Al Balone. Policja bardzo długo nie mogła poradzić sobie z jego błyskawicznie rozrastającym się imperium brudnych interesów. Na szczęście w tym przypadku z pomocą przyszła natura. Nietykalny zdawać by się mogło i wszechmocny Balone, przechadzając się któregoś dnia w swym wielopokojowym hotelowym apartamencie (zajmował w nim całe piętro) nadepnął na pineskę i pomimo natychmiastowej pomocy lekarskiej i rzemieślniczej nie udało się go posklejać.
W innych krajach długo bagatelizowano kwestię balonów. Dopiero, gdy sytuacja stała się dramatyczna zrozumiano, jakie rodzi niebezpieczeństwa. Przypadków śmiertelnych spowodowanych przesadnie długim dmuchaniem nikt już nie liczył. Przekroczyły one bowiem ilość drogowych wypadków. Jakiś 80-letni dżentelmen zmarł gdy próbował sam napompować swą kolekcję 12,000 balonów. Rozdęło go tak, że nawet najbliższa rodzina nie mogła go poznać. W wielu miastach korki, spowodowane ogromną ilością przemieszczających się we wszystkich kierunkach balonów paraliżowały ruch miejski. W tej sytuacji rządy poszczególnych krajów wydały wojnę balonom. Rozpoczęto gigantyczną kampanię, mającą na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się balonów, a także wielkie manewry wojskowe i szkolenia armii, zdolnej zapanować nad rozszalałym morzem kolorowych zabawek. W miastach zaczęły pojawiać się zakazy wstępu dla balonów i ich właścicieli. Dochodziło do przepychanek i awantur, które wreszcie doprowadziły do szokującej dla wielu decyzji zdelegalizowania Stowarzyszenia Baloniarskiego. Nie muszę mówić, że nie spodobało się to balonom. One, tyle lat przecież kochane, podziwiane, miałyby teraz pójść w odstawkę? Nie można było liczyć, by siedziały z założonymi rękoma, gdy brutalnie usuwa się je na drugi plan. Napięcie rosło.
Wreszcie doszło do fizycznej konfrontacji. Polała się krew. Radio donosiło o dramatycznych walkach na północy kraju. Do akcji rzucono siły Gwardii Narodowej, a także lotnictwo. Niestety, pomimo heroicznej postawy żołnierzy, balony przedarły się i ruszyły na południe, w stronę stolicy. Cały świat wstrzymał oddech. Rozpoczęto gorączkowe przygotowania na długie i krwawe oblężenie. Do przerażonych ludzi dochodziły wieści, że balony są coraz bardziej wyprowadzone z równowagi, że idą złorzecząc i wygrażając pięściami. Rankiem 12 maja pierwsze balony zaobserwowano, jak powoli nadciągają od północy. Z godziny na godzinę było ich coraz więcej. Wreszcie cały horyzont pokrył się balonami. Był to zaiste porażający widok. Wszystkie te kolorowe, dziecięce baloniki, nierzadko z wymalowanymi buźkami, stały teraz szczerząc drapieżnie zęby. Wiadomo było, że wieczorem nastąpi bezpośredni atak. I nastąpił. Sytuację uratował zwykły przypadek. Gdy rozpętało się piekło, a przez pola ruszyły hordy rozszalałych balonów, by stratować wszystko co napotkają na swojej drodze, wyszedł im na przeciw mały Jasio, lat 5.5, który uciekł właśnie swej matce. Nie bacząc na pędzące na niego gumowe monstra uśmiechnął się i powiedział: „Mamusiu! Ja chce balonika. O! Takiego!” i wszystko nagle wróciło do normy. Z balonów spokojnie wypuszczono powietrze i zapanował spokój.
Nie na długo jednakże. Wkrótce świat ogarnęła nowa moda. Papierowe samolociki. To dopiero była frajda! Ale to już inna historia...
Po prostu wolę Cię teraz.
A teraz się zapowiadasz milion razy lepiej! Moim zdaniem.
Dodaj komentarz